soldier
14 مرداد 1401 - 11:05

مویه مادران زنجانی همصدا با رباب برای طفل شیرخوار کربلا

زنجان - ایرنا - همایش جهانی شیرخوارگان حسینی همزمان با سراسر کشور در نخستین جمعه ماه محرم با حضور خیل عظیمی از مادران و شیرخوارگان زنجانی در حسینیه اعظم این شهر برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، در این همایش مادران در حالی که نوزادان خود را بر روی دستانشان گرفته بودند، در غم و اندوه حضرت علی اصغر (ع) طفل ۶ ماهه امام حسین (ع) اشک ماتم ریختند و به یاد این مصیبت بزرگ به سوگواری و عزاداری پرداختند.

در این همایش کودکان و نوزادان لباس های متحدالشکل به رنگ سبز، سفید برتن داشتند و سربندهای یا حسین (ع) و یا ابالفضل (ع) بسته بودند.

این همایش به همت مجمع جهانی بزرگداشت حضرت علی اصغر (ع) و با هدف تعظیم شعائر حسینی و تربیت نسل انقلابی و مکتبی با حضور مادران و کودکان شیرخوارشان با توسل به حضرت علی اصغر (ع) و اظهار مظلومیت شیرخوار امام حسین (ع) است که مظلومانه در کربلا شهید شد.

در این همایش ضمن قرائت زیارت عاشورا، مداحان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در سوگ سالار شهیدان امام حسین(ع) بویژه کوچکترین سرباز کربلا نوحه سرایی کردند.

این مراسم صبح روز نخستین جمعه ماه محرم هر سال در مساجد، حسینیه‌ها و تکایای شهرهای ایران و برخی کشورهای جهان برگزار می‌شود.

مجمع جهانی حضرت علی اصغر(ع) برای برگزاری این آیین تشکیل شده است و مراسم شیرخوارگان حسینی برای نخستین بار در سال ۱۳۸۲ در تهران برگزار شد و در سال‌های بعد در سایر شهرهای ایران و کشورهای جهان برگزار می‌شود.

این همایش در کشورهای مختلف جهان مختلف از جمله ایران، عراق، عربستان، بحرین، کویت، سوریه، لبنان، کره جنوبی، اندونزی، ترکیه، پاکستان، کانادا، آمریکا، دانمارک، آلمان، فرانسه،  استرالیا، سوئد و تایلند برگزار شده است.

هم اکنون این همایش در بیش از هفت هزار و ۵۰۰ نقطه در ایران و ۴۵ کشور جهان برگزار می‌شود.

مسئول اجرایی همایش شیرخوارگان حسینی استان زنجان نیز در این ارتباط گفت: این مراسم امروز همزمان با سراسر کشور در ۴۰۰ نقطه استان زنجان برگزار شد.

ناصر نجات با بیان اینکه حدود ۱۰ هزار بسته لباس نوزادان برای همایش شیرخوارگان حسینی در زنجان تهیه شد، افزود: این لباس‌ها با حضور خواهران بسته‌بندی و آماده‌سازی شده  بود.

وی، با بیان اینکه همایش امسال شیرخوارگان حسینی با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد، گفت: در همایش شیرخوارگان حسینی مادران با در آغوش داشتن طفل شیرخوار خود برای فرزند ۶ ماهه امام سوم شیعیان سوگواری  کردند.

نجات با بیان اینکه همایش شیرخوارگان حسینی هر سال در ایام محرم برگزار می‌شود اما با ورود بیماری کرونا از ۲ سال گذشته این مراسم با رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود، اظهار داشت: امروز نیز مادران طفل‌های شیرخوار در همایش شیرخوارگان حسینی هم‌صدا با رباب برای طفل شیرخوار کربلا مویه سر  دادند.

وی با بیان اینکه همه ساله در این مراسم بانوان زنجانی نوزادان شیرخوار خود را در پیمان‌نامه‌ای نذر سربازی امام زمان (عج) می‌کنند تا حضرت آن‌ها را حفظ کرده و آن‌ها فرزند ظهور باشند، خاطرنشان کرد: قرائت قرآن کریم، قرائت زیارت عاشورا، مداحی و مرثیه‌سرایی برای حضرت علی‌اصغر (ع) از جمله برنامه های همایش بود.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 535690