soldier
13 دی 1401 - 20:20

تعیین تکلیف گودها و ساخت و سازهای غیرمجاز تا یک ماه آینده

شهردار تهران به معاونان و مدیران خود تاکید کرد که گودها و ساخت و سازهای غیر مجاز تا یک ماه آینده تعیین تکیلف شوند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علیرضا زاکانی؛ شهردار تهران در سومین جلسه قرارگاه ایمنی کالبدی کلانشهر  تهران اظهار کرد: بسیاری از موضوعاتی که در این جلسه مطرح شد مربوط به گذشته است اما برای ما در این دوره از مدیریت شهری، توجه به مسئولیت‌ در قبال حقوقی که جامعه بر گردنمان دارد موضوعیت دارد و خارج از هیاهو خودمان را موظف می‌دانیم این موضوعات را دنبال کنیم گرچه بسیاری از آنها بین بخشی و میراث  گذشته است.

وی افزود: باید خودمان در توسعه ایمنی پیش قدم باشیم و بعد از دیگران انتظار داشته باشیم. رویه قبلی ها یعنی فرافکنی را کنار بگذاریم و رویه درست قبول مسئولیت را پیشه کنیم.

زاکانی ادامه داد: یک سری اقدامات را از سال قبل شروع کردیم که تا پایان این دوره از مدیریت شهری تمام معضلات شهر تهران که از قدیم الایام وجود داشته و نسبت به آن بی توجهی شده، پایان یافته باشد. از طرف دیگر مردم که به عنوان ولی نعمتان ما دچار سختی شدند دچار گشایش شوند، لذا کمیسیون ماده پنج اصلاح شد و طرح‌های موضوعی و موضعی را پیشه کرد تا گشایشی در شهر ایجاد کند. مثلا کمیسیون در رابطه با ده ونک و ده کن جمع بندی و مصوبه‌ای را داشت، یا درباره موضوع اسلام آباد طرح جایگزینی تصویب شد.

شهردار تهران گفت: تمام موضوعات شهر فعال می‌شود تا بخش‌های فرسوده کالبدی شهر را با نوسازی بر مدار یک محله با هویت داشته‌باشیم، بنابراین اولین موضوع تبدیل این نقاط حادثه خیز به نقاط ایمن و دارای ظرفیت‌های بالا است، هدف بعدی نوسازی پهنه‌هایی مانند فرحزاد، شمیران نو و هرندی است.

وی عنوان کرد: در گذشته مسائل ایمنی ساختمان‌ها را تنها از بعد آتش نشانی مرور کرده بودند الان اما با زحمت 9 دستگاه و تفاهم نامه بین آنها، 16 هزار ساختمان را از ساختمان‌های بلند مرتبه تا 6 طبقه از ابعاد مختلف بررسی می‌کنیم که حدود 600 مورد آنها بررسی شده است،  این ما را امیدوار می‌کند که یک نقشه راه و شناخت دقیق برای برون رفت از مشکلات داشته باشیم.

زاکانی درخصوص تهدیدات و تعیین مولفه‌های سلامت، ایمنی و محیط زیستی شهر یادآور شد: بعد از حادثه دلخراش در منطقه 15، یک کار جدی و اساسی شکل گرفت و شروع آن را از همه بوستان‌ها داشتیم که از حدود 190 هزار موردی که بررسی کردیم معلوم شد که 150 هزار مورد دارای مولفه‌های مطلوبی است و 37 هزار مورد نیز باید اصلاح شود؛ این سرفصل خاتمه ندارد و باید مستمر ادامه پیدا کند.

شهردار تهران درباره ساختمان‌های پرخطر  گفت: برای این موضوع نیز کار مشارکتی بین معاونت‌های هماهنگی امور مناطق، فنی و عمرانی و شهرسازی انجام می‌شود تا ظرف یک ماه، نقشه راه بدیل این نقاط را برای ما ارائه کنند. تا شهر را از این تب و تاب خارج کنیم؛ مثلا تعیین شود راه حل، خرید سرقفلی و جابجایی مجموعه‌ها است یا تخلیه مجموعه‌ها و استحکام بخشی آنها که اهمیت بسیاری دارد.

وی با بیان اینکه نیازمند کمک از سوی دستگاه‌های قضایی و انتظامی و وزارت راه و شهرسازی برای استحکام بخشی بناها هستیم، تصریح کرد: در بحث گودهای پرخطر تهران، از موضوع گود برج میلاد  عبور کردیم و استحکام بخشی آن بیش از 50 درصد انجام و از موضع خطر عبور کرده است. گود فرهنگ در اراضی عباس آباد نیز  موضوع اولویت دار ما است و پیمانکار آن مشخص شده است اما عدد و رقم‌هایی که درباره گودها گفته شد با هم سازگاری ندارد و باید برای آنها شناسنامه درست کنیم و اولویت بندی کنیم؛ از گودهای متعلق به شهرداری شروع می‌کنیم و بعد سایر دستگاه‌ها و بعد از آن به سراغ گودهای متعلق به عموم مردم می‌رویم. بنابراین باید هم عدد گودها و هم ترکیب گودها را تا ظرف یک ماه تعیین تکلیف کنیم. البته در مسیر ایمن سازی گودها نیز به شدت نیازمند پشتیبانی دستگاه قضایی و انتظامی هستیم.

زاکانی با اشاره به ساخت وسازهای غیرمجاز ادامه داد: در جریان اغتشاشات اخیر مدیران مربوطه دست به دست هم دادند و در منطقه 5 و 19 تدبیری اتخاد شد که هم جلوی خلاف گرفته‌ شود و هم از خسارات جانی ساخت و سازهای غیر مجاز، ناایمن و غیر مستحکم‌ جلوگیری شود. برای این موضوع نیز سازمان نوسازی باید تا یک ماه آینده، صورت مشخصی از آن ارائه‌ کند.

شهردار تهران در خصوص موضوع فرونشست هم گفت: فرونشست عملا گسترش پیدا کرده و شرایط نامناسبی در مجموعه شهر ایجاد کرده و با برداشت آب‌های زیرزمینی تشدید هم خواهد شد که برای آن هم یک طرح آماده می‌شود تا مسیر تصویب خود را دنبال کند. همچنین در بحث 10 مخاطره‌ای که در 158 مولفه برای 10 سال آینده باید بررسی کنیم، زحمت دوستان برنامه و بودجه است که مسیر را تسهیل کنند تا چشم انداز روشنی برای آینده برای کارکردهای خودمان داشته باشیم.

وی درباره وضعیت آرای کمیسیون ماده  100 اضافه کرد: بالغ بر 60 هزار رای کمیسیون ماده صد داریم که اگر ابعاد بیشتر آن پیگری شود، موارد آن به بیش از این عدد می‌رسد. آنچه ناظر به آینده است ممانعت از توسعه آن است، اما در مورد گذشته چارچوبی دارد که اگر ایمنی را رعایت کرده و موارد سه گانه‌ای که قانون آن را مشخص کرده انجام شده، به سمت تعیین تکلیف برویم؛ در واقع ماده100  یک موضوع کشوری است که خودش یک ناایمنی را تحمیل می‌کند. برای این موضوع نیز طبق پیگیری‌ها در کلانشهرهای کشور دنبال یک تصمیم ملی هستیم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 953252